Opublikowane teksty
-
Scholz i żabkiZ innej perspektywy II Pod hasłem „Postęppotrzebuje sprawiedliwości – idee od 160 lat dla jutra” w dniach od 21 do 23 maja uroczyście obchodzono w Berlinie 160. rocznicę powstania niemieckiej socjaldemokracji (SPD), najdłużej...
-
Przed sesją piłowaniaZ innej perspektywy || Sposoby wyciągania egzaminowanych studentów (sesje za pasem!) z opresji są różne. W swej karierze dydaktycznej starałem się łączyć „trudne” pytania z przypadającymi akurat ważnymi rocznicami lub znacznymi...
-
Eufemizmy i zagładaZ innej perspektywy || Pod koniec lutego odbyła się w Akademii Zamojskiej konferencja o ludobójczej akcji niemieckiej przeprowadzonej 80 lat temu na Zamojszczyźnie.
-
„Słup żelazny”. Kardynał Adam Stefan SapiehaKsiążę Adam Stefan Sapieha był jedną z najważniejszych postaci polskiego Kościoła oraz jednym z wybitnych polskich mężów stanu. Przez swą bezkompromisowość wzbudzał niekiedy niezadowolenie jednocześnie u władz państwowych i w Stolicy...
-
Śladami ClausewitzaZ INNEJ PERSPEKTYWY II Wybitny pruski teoretyk sztuki wojskowej, autor traktatu „O wojnie”, gen. Carl von Clausewitz, porównywał historię Polski do zbioru „połączonych ze sobą szmat”.
-
Amicus Benedictus?Z innej perspektywy || Jak to dobrze, że Kościół w swojej mądrości (asystencja Ducha Świętego!) potwierdził w 1870 r., że papież jest nieomylny w kwestiach wiary i moralności, gdy wypowiada się ex cathedra.
-
Gilotyna i hakenkreuzZ innej perspektywy II 21stycznia 1793 r. – 230 lat temu – zgilotynowano króla Francji Ludwika XVI.
-
Grudzień sto lat temuZ INNEJ PERSPEKTYWY I Jesienią sto lat temu odbyły się pierwsze wybory do obu izb parlamentu odrodzonej Polski.
-
Pani profesor, ale ja nie biegam!Z INNEJ PERSPEKTYWY I Kto jak kto, ale romantycy wiedzieli, jak realnie podchodzić do problemów życiowych. Mniejszych i większych.
-
Język w kraju rewolucjiZ innej perspektywy || Szanowne Panie, Szanowni Panowie! Szanowni międzypłciowi ludzie [intergeschlechtliche Menschen!]!”. Takim nagłówkiem został opatrzony e-mail, który całkiem niedawno otrzymała moja znajoma (Polka) mieszkająca od...
-
Stosunek Kościoła katolickiego do LGBTOd „grzechu wołającego o pomstę do nieba” do „etyki inkluzywnej”.
-
„Opiłowywanie” podręcznikaZ innej perspektywy II Każdy kulturkampf zaczyna się od opanowania szkoły przez zjednoczone siły „postępu i tolerancji”.
-
Kanibalizm polityczny"Rozspołecznianie społeczeństwa europejskiego" rozpoczęło się z chwilą pierwszego rozbioru Polski
-
Kwestia idei i charakteruZ innej perspektywy II Ileż dobrego może zrobić pięciu sprawiedliwych sędziów!
-
Nieprzypadkowy kryzys rodzinyDuchowy oraz intelektualny kryzys Kościoła przekładał się na kryzys całej cywilizacji stworzonej „w cieniu katedr”, w tym na obecność w społeczeństwach i w sferze kultury chrześcijańskiej wizji rodziny.
-
Władza kobietZ INNEJ PERSPEKTYWY | Średniowiecze. Epoka „ciemnoty i zabobonu”, w której wymyślono instytucję uniwersytetu.
-
„Mongolska pensja”Z INNEJ PERSPEKTYWY | Emigracyjny „Trzeci Maj” 20 marca 1847 r. podał następującą informację.
-
W Królewcu (prawie) wszystko się zaczęłoRoman Dmowski podkreślał, że od przynależności Królewca i Prus Wschodnich zależy przyszłość Polski i Niemiec, a tym samym całej Europy Środkowej i Wschodniej.
-
Kultura i rewolucjaZniszczenie „starego świata” miało się odbyć przez zrewolucjonizowanie świata kultury oraz wyrosłej z niej moralności.
-
Crème de la crèmeZ innej perspektywy || Święty Jan Paweł II powtarzał, że „zdrowa teologia” musi wspierać się na „zdrowej filozofii” (metafizycznej, jak u św. Tomasza z Akwinu).