Opublikowane teksty
-
Kręgi piekielneZ innej perspektywy II Pamiętaj, że dwóch mamy wrogów: jednego z piekła niegodziwości, drugiego z piekła głupstwa rodem.
-
Czynnik ludzkiZ INNEJ PERSPEKTYWY | Dawno, dawno temu, gdy w Ameryce była jeszcze myśl konserwatywna (nie mylić z neokonserwatyzmem w kolejnych odsłonach), Richard M. Weaver napisał w tytule swojej książki z 1948 r., że „idee mają konsekwencje”.
-
Moment RubikonuZ INNEJ PERSPEKTYWY | Osiemdziesiąt lat temu, 20 stycznia 1942 r., w jednej z rządowych rezydencji w berlińskim Wannsee odbyła się konferencja wysoko postawionych urzędników i funkcjonariuszy państwa niemieckiego.
-
Kto zaczął „politykę spójności”?Pisząc syntezę dziejów Prus, niejednokrotnie przychodziło mi na myśl, że państwo Hohenzollernów może być traktowane jako prekursor UE. Wszak pruska biurokracja to nic innego jak pierwowzór pozbawionej demokratycznej legitymacji,...
-
Hierarchia miłościZ INNEJ PERSPEKTYWY | Są pilne sprawy w Kościele w Polsce. Ludzie walą drzwiami i oknami na nabożeństwa.
-
Co ma wspólnego Bodnar z Kantem?Z INNEJ PERSPEKTYWY II Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński na początku 1981 r. mówił w archikatedrze warszawskiej, że zasadniczym warunkiem wypełnienia nakazu moralnego, jakim jest obrona suwerenności ojczyzny, jest troska o właściwy...
-
Klamki obcych myśliZ INNEJ PERSPEKTYWY
-
Prymas i bankruciZ INNEJ PERSPEKTYWY | Dużo mówi się dzisiaj o naukowości i postępowości, tymczasem w stosunku do religii walka jest najbardziej wsteczna, nienaukowa i niekulturalna.
-
Awangarda, urbanistyka i rewolucja antropologicznaKażda rewolucja to – jak pisał kard. Wyszyński – „zorganizowane barbarzyństwo”. Potwierdza to historia kolejnych przewrotów rewolucyjnych, w tym tego spod znaku LGBT.
-
Wybory w Niemczech. Będzie tak samo, tylko bardziejW sondażach przedwyborczych w Niemczech mocne przetasowanie. Patrząc jednak na programy wyborcze największych partii, można odnieść wrażenie, że bez względu na to, kto by wygrał, będzie tak samo, tylko bardziej.
-
Kłamstwa wrześnioweZe strony Ministerstwa Edukacji i Nauki padają deklaracje wprowadzenia do polskich szkół nowego przedmiotu (a w związku z tym i nowych podręczników) pt. „Historia dwudziestego wieku”.
-
Koniec pontyfikatu?Z INNEJ PERSPEKTYWY | Co robi człowiek wracający ze szpitala po poważnym zabiegu chirurgicznym (pod pełną narkozą) i to w czasach pandemii?
-
Pruskie elementyW okresie zaborów akcentowanie jedności między Gdańskiem, Poznaniem i Wrocławiem, czyli wszystkimi ziemiami dzielnicy pruskiej (większej niż zabór pruski), było ważnym elementem podkreślania przez społeczność polską, że z Prusakami nie...
-
LGBT na polskich uczelniach. RaportNa polskich uczelniach trwa kulturkampf. Jakie są tego źródła i jakie efekty?
-
„Lewy” a MitteleuropaZ INNEJ PERSPEKTYWY II A więc zrobił to. Robert Lewandowski strzelił w zakończonym sezonie Bundesligi 41 bramek i pobił tym samym „rekord wszech czasów” Gerda Müllera.
-
Dawno temu w Niemczech…Z INNEJ PERSPEKTYWY | Był taki czas, gdy Kościół w Niemczech nie był synonimem nieposłuszeństwa, pełzającej schizmy od Kościoła powszechnego, ale wręcz odwrotnie: dawał przykłady heroicznego świadectwa jedności z następcą św. Piotra w...
-
Ojcowie ideologii gender/LGBTMarks proponował niszczenie rodzin, ale dopiero Zygmunt Freud pomógł w „reformowaniu” życia społecznego seksualnością. Jego idee rozpleniły się w USA, gdzie uruchomił się w końcu bunt pokolenia ’68.
-
Amerykański plan?Z innej perspektywy II W przedrozbiorowej Rzeczypospolitej mocarstwa ościenne i dalsze miały wśród magnackiej elity „narodu szlacheckiego” swoje „partie” (frakcje).
-
Czarni wikingowie na Grenlandii i w KanadzieFragment książki „Katedra i Uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji” || Kto nie wierzy w Boga, ten uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI w.
-
Prof. Kucharczyk: Drogie bazyWcale nie chodzi tutaj o bazy amerykańskie w Polsce. Mam na myśli bazy, a właściwie dostęp do tzw. międzynarodowych baz nauki typu Web of Science, SCOPUS czy ERIH Plus.