Opublikowane teksty
-
Antykościelny schematW walce o nowy porządek zawsze sięgano po oskarżenia wobec Kościoła.
-
Dla Naszej PaniWiadomo, że katedra Notre Dame w Paryżu zostanie odbudowana. Tylko czy wiemy, po co ma się na nowo podnieść we Francji?
-
Niemcy nas naucząDlaczego Niemcy do dziś chcą innym wyznaczać standardy działania?
-
Przerażająco obrzydliwa wyobraźnia?Najnowsza powieść Pawła Lisickiego wzbudziła emocje krytyków zarówno z „Gazety Wyborczej”, jak i „Przeglądu Katolickiego”. Jednak recenzenci chyba nie czytali lub nie zrozumieli książki.
-
Pustka i zakłamanieLewicowi intelektualiści wciąż walczą o wolność. A na jej straży stoi państwo – uzbrojone w sądy i paragrafy
-
Uległość w WiedniuWyznawcy islamu nie zdobyli Wiednia szturmem w XVII w., zdobyli go teraz, zasiedlając latami Austrię. I dlatego odsiecz wiedeńska dziś to dla niektórych wyraz islamofobii.
-
Zmęczona twarz BenedyktaJoseph Ratzinger – profesor teologii, „ekspert” (peritus) Soboru Watykańskiego II, arcybiskup Monachium, kardynał, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, wreszcie papież Benedykt XVI – to żywa historia Kościoła przełomowego ostatniego półwiecza.
-
Nowe państwo środkaNiemcy chcą już nie tylko wielkich wpływów gospodarczych w UE. Chcą też przejąć przywództwo.
-
Prezenterzy radiowi – władcy uszuNa świecie dziennikarze rockowi byli celebrytami decydującymi o wzlocie lub upadku karier wielu gwiazd. W Polsce prezenterzy radiowi mieli większą moc – to od nich zależało, kogo z zachodnich wykonawców będą wielbić pokolenia, a o kim...
-
Dokąd zmierza papież FranciszekPapież Franciszek nie tyle przeprowadza zmiany w Kościele, ile zmienia Kościół. Odstępstwa od doktryny wywołują protesty i prowadzą do podziałów.
-
Niemcy dwóch społeczeństwBadanie opinii publicznej w Niemczech wykazało, że 57 proc. respondentów uważa islam za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa, a 40 proc. pytanych określiło się jako „obcy we własnym kraju” z powodu rosnącej liczby muzułmanów.
-
Wspólny wróg: ZachódNiedawne masowe molestowanie kobiet przez arabskich imigrantów (azylantów) w Kolonii i w innych dużych niemieckich miastach – fakt skrzętnie przemilczany przez kolejnych kilka dni przez „niezależne”...
-
Pancerny kardynał zmianWedług kard. Kaspera przyczyn upadku instytucji małżeństwa nie należy szukać w sumieniach tych, którzy porzucają małżonków, ale w przykazaniach.
-
III Rzesza: Ostateczne rozstrzygnięcie problemu KościołaPrześladowaniom katolików towarzyszyła rozpętana przez narodowosocjalistyczne władze III Rzeszy kampania. Hitler uważał, że aby „braciszkom dobrać się do skóry”, trzeba przede wszystkim użyć „ośmieszenia i zohydzenia” oraz wycelować...
-
Śmierć ludobójcyTo od Lenina Stalin uczył się polityki masowego terroru o charakterze ludobójczym. Stalin nie tyle nie wypaczył „idei wielkiego Lenina”, ile raczej twórczo je rozwinął - pisze w najnowszym Do Rzeczy Grzegorz Kucharczyk.
-
Jak nie stanowić prawaZabicie przez pijanego kierowcę sześciu osób wywołało lawinę prawnych pomysłów. Poganiani przez media politycy z rządu i opozycji prześcigają się w licytacji, kto zaproponuje bardziej radykalne i efektowne rozwiązanie. Oto przykład...