Opublikowane teksty
-
Święty na miarę naszych potrzebJednym z przejawów dramatycznego kryzysu Kościoła jest dopatrywanie się podobieństw między surowym pokutnikiem z Asyżu a księdzem, który porzucił sutannę, „problem celibatu” zaś rozwiązał, żeniąc się ze zbiegłą mniszką.
-
Jednak nadzieja?Niemal 40 lat temu rodziło się pokolenie naszego ostatniego boomu demograficznego.
-
Oportunizm i relatywizmTysiące ludzi ubranych na czarno ze znakami łudząco przypominającymi nazistowskie runy Sieg, maszerujących w centrum Warszawy, niespełna 300 km od Auschwitz. Czy kogoś to w Europie poruszy (oprócz wiceprzewodniczącej Bundestagu, która...
-
Czarne chmury?Trzysta pięćdziesiąt lat temu, w listopadzie 1670 r., agenci brandenburscy porwali z Warszawy przywódcę szlacheckiej opozycji wobec rządów brandenburskich w Księstwie Pruskim, pułkownika wojsk koronnych Christiana von Kalcksteina.
-
Style kapitulacjiA mogło być tak: papież Franciszek przyjeżdża do Aten, by w „połowie drogi” między Rzymem a Konstantynopolem spotkać się z patriarchą "Nowego Rzymu".
-
Totalitaryzm ideologii LGBTPederastia tzw. homoseksualny styl życia miały być rewolucyjnym taranem, przygotowującym grunt pod nowe Niemcy.
-
Nowe oblicze Ameryki"Projekt 1619" ma zmienić prawdziwą historię USA.
-
„Opryszki bezhistoryczne”Cyprian Kamil Norwid nazywał oddziały Garibaldiego, szturmujące na początku lat 60. XIX w. granice Państwa Kościelnego, „opryszkami bezhistorycznymi”.
-
Obalanie pomników – o kim zapomnieli lewacyZgodnie z „krytyczną teorią rasizmu” wyznawaną przez niszczących pomniki „białych martwych mężczyzn” hunwejbinów z takich rewolucyjnych grup jak Black Lives Matter wszyscy biali to rasiści. A najgorsi są biali heteroseksualni mężczyźni...
-
"Polityczne dzieci"11 listopada 1916 r. – dwa lata przed symboliczną datą odzyskania przez Polskę niepodległości – urzędujący w Warszawie jako szef niemieckich władz okupacyjnych gen. Hans von Beseler pisał do swojej żony, że jego najważniejszym zadaniem...
-
Strach, czyli kryzysW 2006 r. amerykańska stacja telewizyjna ABC wyprodukowała film fabularny „Fatal Contact”. Dzieło pod względem sztuki filmowej raczej mierne, nawet jak na gatunek katastroficznych „przestraszaczy”, ale swój skutek odniosło. Film...
-
Zastawione sieciWolnomularstwo zapewniło Wiekowi Rozumu przekonującą mitologię, międzynarodową strukturę organizacyjną i wyszukane rytuały obliczone na silne spojenie ze sobą nowych adeptów, metaforycznie nazywanych braćmi.
-
Kościół i wirus(y)Na naszych oczach Kościół pod rządami pierwszego w pełni „soborowego” papieża marnuje kolejne dawane przez Opatrzność okazje do tego, co Prymas Tysiąclecia nazywał „wcielaniem się Kościoła w doczesność”.
-
Kantyczki zamiast "Mazurka Dąbrowskiego"Wspólnototwórcza siła polskiego Kościoła ujawniała się przez całe wieki.
-
Prymas kontrrewolucjonistaMający wkrótce zostać beatyfikowany kard. Stefan Wyszyński walczył z rewolucją. Jego wiekopomną zasługą jest to, że Kościół w Polsce nie doświadczył podobnego do zachodniego kataklizmu.
-
Eucharystia, czyli cywilizacjaDuchowa i intelektualna kondycja naszej zachodniej cywilizacji była (i pozostaje) odzwierciedleniem kondycji, w której znajdował (znajduje) się Kościół. Ta ostatnia zaś była i jest uwarunkowana skalą żywotności kultu Eucharystii
-
Antykościelny schematW walce o nowy porządek zawsze sięgano po oskarżenia wobec Kościoła.
-
Dla Naszej PaniWiadomo, że katedra Notre Dame w Paryżu zostanie odbudowana. Tylko czy wiemy, po co ma się na nowo podnieść we Francji?
-
Niemcy nas naucząDlaczego Niemcy do dziś chcą innym wyznaczać standardy działania?
-
Przerażająco obrzydliwa wyobraźnia?Najnowsza powieść Pawła Lisickiego wzbudziła emocje krytyków zarówno z „Gazety Wyborczej”, jak i „Przeglądu Katolickiego”. Jednak recenzenci chyba nie czytali lub nie zrozumieli książki.